Ako sa „nezaseknúť“ v šestonedelí.

Žena po pôrode prechádza úžasnými zmenami na tele aj duši! Zo ženy sa stala MATKA! Z partnerov sa stala RODINA!

Krásne, intímne, náročné obdobie plné LÁSKY a EMÓCIÍ! Je to neopakovateľné obdobie, ktoré začne pôrodom a jedného dňa sa skončí…Ale kedy ?

Šestonedelie je v odbornej literatúre definované ako obdobie bezprostredne po pôrode dieťaťa, počas ktorého sa navracajú anatomické a fyziologické zmeny tela matky do normálneho (pôvodného) stavu pred tehotenstvom. Prebieha regenerácia ženského organizmu. Maternica sa čistí a spolu s vagínou sa sťahuje a navracia do pôvodného postavenia. Prvé dni až týždne sa rozbieha laktácia. Hoja sa pôrodné poranenia. Dochádza k opätovnému spevneniu brušnej steny a k zatiahnutiu tehotenskej diastázy. Postupne sa obnovuje aj ovariálna funkcia vaječníkov. Šestonedelie podľa literatúry trvá 6 až 8 týždňov.

Nie je toho málo, čo sa deje v šestonedelí! A nie vždy prebieha šestonedelie podľa „knižného manuálu“. Regenerácia ženského tela sa občas skrátka ZABRZDÍ!!!

Telo zostane uviaznuté v popôrodnom období aj niekoľko mesiacov, či rokov. Maternica sa vyčistí a zatiahne, takže z gynekologického pohľadu je žena zdravá. ALE! Panvové dno a brušná stena s diastázou ZOSTANÚ NEFUNKČNÉ!!! Žena v takom tela prežíva…a KVALITA jej ženského tela a bytia sa STRÁCA!!!

Laktácia sa nerozbieha, prsia bolia, bradavky sú rozhryzené. Brucho sa nie a nie stiahnuť!!! Pôrodné rany bolia, pália, ťahajú. Predstava intímneho styku s partnerom po šestonedelí vás vôbec neláka, priam až desí!!! Hemoroidy, ktoré sa objavili na konci tehotenstva sa ešte stále nestratili!!! A keď ste nakladali kočík do auta, tak Vám unikol moč!!!

Toto sú reálne situácie, s ktorými zápasí veľa mamičiek. Pomoc vyhľadá máloktorá. Kde však pomoc vôbec hľadať? Klopať u pôrodníka, gynekológa, či obvodného lekára?

NAJLEPŠOU VOĽBOU JE VYHĽADAŤ FYZIOTERAPEUTA ŠPECIALIZOVANÉHO NA ŽENSKÉ ZDRAVIE.

Fyzioterapia vie byť v popôrodnom období priam zázračná!!! Spomínané ťažkosti sa dajú efektívne riešiť. Niekedy stačí jedno ošetrenie, správna edukácia a žena odchádza z ambulancie ako zdravá, sebaistá matka, ktorá si je vedomá svojho tela (brušnej steny, jazvy, panvového dna) a VIE ČO S TÝM VŠETKÝM MÁ ROBIŤ!!!

Po komplikovaných pôrodoch (natrhnutie, poranenie hrádze, epiziotómia, sekcia, vákuový pôrod, bolesť panvového kruhu) je zásah fyzioterapeuta priam NEVYHNUTNÝ. Fyzioterapeut pomáha žene dosiahnuť čo najlepšiu funkciu tela: brušnej steny, panvového dna a celého ženského lona.

A PRETO, AK NECHCETE ZOSTAŤ V ZAJATÍ ŠESTONEDELIA do konca svojho života, absolvujte prehliadku u fyzioterapeuta špecializovaného na popôrodné obdobie.

Ak ste mali dobrý pôrod a ste bez ťažkostí, tak stačí PREVENTÍVNA terapia s FYZIOTERAPEUTOM po šestonedelí, ideálne po kontrole u gynekológa.

Ak ste mali komplikovaný pôrod alebo máte obtiaže, tak odporúčam OKAMŽITÚ FYZIOTERAPIU, buď na ambulancii, alebo v domácom prostredí. Zbytočne nečakajte! Čím dlhšie odkladáte riešenie problému, tým dlhšie trvá jeho terapia!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *