Základné informácie o panvovom dne

Panvové dno je ešte stále tak trochu tabuizovaná téma, o ktorej sa skrátka veľa nehovorí. Ak sa aj hovorí o ženskom lone, tak skôr iba z pohľadu sexuálneho. Panvové dno má však aj ďalšie veľmi dôležité funkcie, ktoré sa úplne opomínajú.

Je dôležité si uvedomiť, že panvové dno je tvorené tromi vrstvami svalov, ktoré panvu zospodu uzatvárajú a ústia do zvieračov. Hlboké vrstvy majú podpornú funkciu, vďaka ktorej nám orgány brušnej dutiny spolu s bábätkom v období tehotenstva „nevypadnú von“.

Panvové dno sa účastní aj na samotnom dýchaní. Pri nádychu bránica zostupuje dole, stláča a „premasírováva“ obsah brušnej dutiny, a tým panvové dno klesá. Pri výdychu bránica stúpa nahor a panvové dno sa tiež prirodzene trochu podvihne. Hlboké vrstvy panvového dna sú súčasťou hlbokého stabilizačného systému (core systém). Majú opornú aj stabilizačnú funkciu. Okrem týchto funkcií má panvové dno aj funkciu sfinkterovú a dilatačnú, vďaka ktorej sa vie „dno“ zrelaxovať a následne vyprázdniť. Funkcia sexuálna a pôrodná je samozrejmosťou.

Panvové dno je pružné. Pruží a pracuje podobne ako trampolína. Tak ako sa dokáže „vyskákať“ trampolína, tak isto sa vie „poškodiť“ aj panvové dno.

Keď je panvové dno dlhodobo preťažované, napríklad vrcholovým športom, tak sa skrátka vyčerpá a prestane plniť svoju funkciu. Stane sa práce neschopným. Taká istá situácia môže nastať vo vysokom štádiu tehotenstva. Rastúce bábätko v maternici vytvára tlak na svaly panvového dna a na močový mechúr. Ak sú svaly zvieračov už unavené z neprestajného tlaku, tak povolia. Tesne po pôrode môže nastať podobná situácia. Pri prirodzenom pôrode môže nastať dočasná denervácia – poškodenie inervácie panvového dna. Vtedy si žena panvové dno akoby prestane dočasne cítiť a teda ho neovláda. Spomenula som iba pár situácií, keď panvové dno prestane správne fungovať a môže nastať problém.

Častým prejavom poruchy funkcie panvového dna je inkontinencia. Ide o stav, keď dochádza k samovoľnému úniku moču alebo stolice. Ide o veľmi intímny problém, ktorý predstavuje pre ženu aj muža obrovský handicap.

Mám však pre vás dve dobré správy:

1, Problém s panvovým dnom si zažije počas života skoro každá žena. Jedna má problém s únikom moču až po odbehnutí 10km, druhá, keď skáče na trampolíne s deťmi, tretia, keď si kýchne, štvrtá má bolesti pri pohlavnom styku, piata má také silné nutkanie na močenie, že skrátka nevydrží… Keďže sa to týka skoro každej z nás, tak by sme sa o tom nemali báť hovoriť a vyhľadať odbornú pomoc.

2, Panvové dno sa dá správne zvolenou rehabilitáciou vo väčšine prípadov „vycvičiť“ do funkčnej podoby. Je to veľmi dobrá správa, ktorá si vyžaduje len váš čas, snahu, správnu diagnostiku a pravidelné cvičenie.

S panvovým dnom sa dá v rámci fyzioterapie krásne pracovať. „Dno“ je tvorené svalmi a dobre vieme, že so svalmi sa dajú robiť zázraky. Na začiatku je najdôležitejšie si panvové dno uvedomiť, precítiť. Až potom s ním vieme cielene pracovať. Nie vždy ide o zázrak na počkanie, ale pravidelnou a správnou aktiváciou alebo relaxáciou viete dať svoje „dno“ do tej správnej formy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *