Ako sa postarať o svoje brucho po vaginálnom pôrode?
-Oddych, výživa, rehydratácia tela, polohovanie na brucho, dojčenie v ľahu na boku, vstávanie cez bok, močenie v sprche, vedomé dýchanie a jemné izometrické napínanie svalov-
Milé mamičky, chápeme, že po pôrode sa často objavujú obavy ohľadom vzhľadu brucha. Mnoho prvorodičiek sa mylne domnieva, že hneď po pôrode bude ich bruško opäť ploché. Avšak pravdou je, že brušná stena je niekoľko dní po pôrode ešte vystúpená. Je to úplne normálne a prirodzené, nakoľko maternica potrebuje čas na stiahnutie.
Keď túto informáciu žena nemá, tak sa často zo svojho popôrodného tela vydesí. Brucho sa jej nepáči, nepríjma ho a nechce sa ho dotýkať. Tento prístup však brzdí prirodzený spôsob regenerácie. Našou úlohou ako fyzioterapeutov je byť tu pre vás a pomôcť vám znovu sa spojiť so svojím telom. Chceme vás povzbudiť, aby ste sa láskyplne starali o seba a podporili proces regenerácie.
Po vaginálnom pôrode je veľmi prospešné sa polohovať na brucho, najmä počas prvých 48 hodín. Akonáhle sa prsníky začnú nalievať, táto poloha už nemusí byť tak pohodlná. Ležanie na bruchu pomáha stabilizovať brušnú stenu, podporuje sťahovanie maternice a urýchľuje zotavenie. Odporúčame túto polohu 3-krát za deň na 15-20 minút.
Dotýkajte sa svojho popôrodného brucha. Prvé dni stačí jemný dotyk, hladkanie. Postupne môžete pridávať tlak a masírovať si brucho zospodu od lonovej spony smerom nahor k rebrám a taktiež zo strán smerom na stred, smerom k pupku. To pomôže brušným receptorom, aby sa začali sťahovať. Týmto spôsobom podporíte aj zatváranie diastázy. Diastáza je rozostup priamych brušných svalov, ktorý sa prirodzene udeje počas tehotenstva. Diastáza je prítomná ešte počas šestonedelia, ale do konca tohto obdobia by sa mala spontánne vyhojiť. Pokiaľ sa tak nedeje, je vhodné o tom informovať svojho lekára a vyhľadať fyzioterapeuta.
Ak je to možné, tak sa snažte dojčiť v ľahu, alebo v polosede s vypodloženým chrbtom.
Z postele vstávajte vždy cez bok a snažte sa prvé dni vyhnúť zdvíhaniu ťažkých predmetov. Autosedačku s miminkom určite zvládne odniesť aj Váš partner!
Podporiť regeneráciu môžete aj vedomým dychaním cez bránicu až do panvovej oblasti. Pri výdychu sa snažíte vťahovať panvové dno a taktiež zatvárať brušnú stenu. Takéto vedomé opakované kontrakcie dopomôžu k rýchlejšiu stiahnutiu brušnej steny a reštartu panvového dna.
Pamätajte, že ste úžasná a vaša starostlivosť o seba je veľmi dôležitá. Dajte si čas a buďte na seba láskavá počas tohto krásneho, ale náročného obdobia.