Čínska diéta Duan Gu
Duan Gu je stará čínska diéta vychádzajúca z taoistickej tradície. Je jednou z najstarších diét na tomto svete. V preklade znamená „strava bez zrna“ („duan“ = prerušiť; „gu“ = zrno). Ako jej názov vypovedá, jej primárny princíp je vylúčenie obilnín zo stravy. V starovekej Číne sa verilo, že táto diéta spomaľuje starnutie, detoxikuje telo a prečisťuje tráviaci systém.
Hlavným zámerom tejto diéty v Číne bolo vyhnanie „troch smrťonosov“, t.j. troch zlomyseľných duchov žijúcich v ľudskom tele, ktorí požierajú obilniny a spôsobujú rôzne ochorenia. Prítomnosť “troch smrťonosov” opísal čínsky lekár Chao Yuanfang v jeho diele “Všeobecná rozprava o pôvode a príznakoch emócií” v 7.storočí. Tieto tri entity sa údajne podľa autora živili pätorom zrnia (ryža, pšenica, pšena, jačmeň a bôbov), konkrétne tým, čo vzniká pri jeho trávení.
Podľa starých taoistických kníh “traja smrťonosi” spôsobovali príznaky ako:
-nádchu a zahlienenie,
-búšenie srdca a dušnosť,
-únavu, vyčerpanosť,
-bolesti čriev,
-nechutenstvo.
Obilniny sú a aj boli počas histórie ľudstva prirodzenou súčasťou našej stravy. Čo potom viedlo taoistov k presvedčeniu, že by pre nás mohli byť škodlivé? Z moderného pohľadu sa črtá vysvetlenie, že je to kvôli ich vysokému obsahu lektínu.
Lektíny sú látky nachádzajúce sa vo všetkých živých organizmoch. Konkrétne rastlinné lektíny sú bielkoviny, ktoré sa prirodzene nachádzajú v mnohých potravinách, najmä v strukovinách a zrnách. V rastlinách majú dôležitú ochrannú úlohu – je to spôsob, ako sa rastliny chránia pred tým, aby boli skonzumované. Sú v podstate formou “imunitného systému” rastlín. Lektíny sú pomerne odolné voči tepelnej úprave ako aj voči tráviacim enzýmom. V našom organizme sa viažu na sacharidy, čo môže ovplyvniť tráviaci systém a imunologické funkcie organizmu. Podľa moderných výskumov môžu lektíny narušiť vstrebávanie živín v čreve a spôsobiť gastrointestinálne problémy, akými sú napríklad nadúvanie, bolesť brucha či hnačka. Zároveň sa hovorí o tom, že lektíny môžu vyvolávať imunitnú reakciu, čo môže viesť ku vzniku zápalov a autoimunitných ochorení najmä u jedincov s predispozíciou. Aj tu platí pravidlo, že lektíny nemusia spôsobovať ťažkosti u všetkých konzumentov, najmä ak sú dobre tepelne spracované.
V dnešnej dobe existuje viacero diét, ktoré sú zamerané na vylúčenie lektínov zo stravy a sú využívané najmä pacientami s autoimunitnými ochoreniami. Medzi najznámejšie patria diéta podľa Stevena Gundryho, paleo diéta, autoimunitný protokol prípadne primal diéta. Teraz si povedzme viac o využití a princípoch Duan Gu diéty.
Pri liečbe akých ochorení môžeme využiť Duan Gu diétu?
Abdominálna obezita a metabolický syndróm
Ateroskleróza
Poruchy črevnej mikroflóry
Črevné zápaly (ulcerózna kolitída a Crohnova choroba)
Dráždivý tračník
Autoimunitné ochorenia
Atópie (alergie, astma, ekzém)
Zápaly sliznice dýchacích ciest
Neuropsychologické ochorenia
Gynekologické zápaly
Artróza
Degeneratívne ochorenia a iné
Ktoré kategórie jedál sú pri Duangu diéta zakázané?
Úplne zakázané:
Skupina (najhoršia): pšenica
Skupina: obilniny, pseudoobilniny (jačmeň, ovos, ryža, žito, pohánka, quinoa, amarant, kukurica)
Skupina: strukoviny (fazuľa, hrach, sója, šošovica, arašidy, cícer)
Skupina: ľuľkovité-hľuzy (zemiaky)
Rizikové skupiny:
skupina: mlieko a mliečne výrobky (okrem masla) + ľuľkovité (rajčina, baklažán, paprika)
Skupina: mäso zvierat, ktoré sa živia zrnom
Táto diéta trvá minimálne 100 dní a nemá zmysel ju dodržiavať len čiastočne. Pre dosiahnutie želaného efektu je potrebné jej striktné dodržiavanie. Prechod na túto diétu je vždy dobré odkonzultovať s Vašim terapeutom tradičnej čínskej medicíny.
Aké potraviny sú povolené pri Duan Gu diéte?
Medzi povolené potraviny patria: tekvica hokkaido, cuketa, brokolica, karfiol, batáty, tekvica, uhorka, hovädzie mäso, bravčové mäso, divina, králičie mäso, jahňacina, pstruh, tuniak, kapusta, cibuľa, cesnak, cvikla, mrkva, petržlen, pór, kaleráb, zeler, ružičkový kel, biela reďkovka, šampiňóny, hliva, špenát, kapusta, červená cvikla, múka – tapioková, kokosová, maková, sezamová, ľanová, chia, tekvicová, gaštanová, mandľová, puding z tapiokových perál, jablká, hrušky, banány, broskyne, slivky, marhule, figy, ďatle, melón, med, orechy (okrem kešu a arašidov), oleje – slnečnicový a kokosový, tekvicový a olivový, kokosové mlieko, maslo, melasa a iné.
Ako by mohol vyzerať jedálniček podľa diéty Duan Gu?
Raňajky:
– domáci upečený duangu chlieb
– maslo
-šunka
-huby
-vajíčka
Obed a večera:
–pečené hovädzie mäso s brokolicou
-zelerové placky s tekovicovým pyré
-zeleninové rezance s duseným špenátom, hlivou a vajíčkom
-pečené rybacie kúsky s batátovými hranolkami
-dusené hovädzie mäso so zeleninou
Recept na zdravý Duan Gu chlebík
-230 gramov slnečnicových semienok
-2 vajcia
-30 gramov chia namočiť do 0,6 dcl vody
-60 gramov zlatých ľanových semienok
-2 lyžičky kypriaceho prášku
-25 gramov psyllia
-2 lyžičky rasce
-2 lyžice jablkového octu
Slnečnicové a ľanové semienka nameľte v kuchynskom mixéri. Do namletých semienok pridajte všetky ďalšie ingrediencie a vodu, kým nevznikne konzistencia podobná cestu. Cesto preložte do formy na pečenie „srnčí chrbát“, vystlanú papierom na pečenie. Pečte v rúre na 180 stupňov. Po upečení nechajte vychladnúť a odpariť, pre radosť ihneď ochutnajte, zabaľte do uteráka a dajte do chlebníka. Chlieb vydrží cca päť dní.
Ďalšie informácie o diéte vrátane receptov nájdete na stránke:
Zdroje:
https://daoistgate.com/bigu-daoist-fasting/
https://dao-world.org/2022/04/07/%E8%BE%9F%E8%B0%B7-bi-gu-taoist-fasting/
Mattes, R. D., & Fisher, G. (2008). Nutritional and physiological implications of lectins. “Nutrition Reviews.”
Jaffe, E. A., & Berrios, M. (2013). “The Role of Dietary Lectins in the Pathogenesis of Autoimmune Diseases.” Autoimmune Diseases.